UKK-Seura

Presidentti Urho Kekkosen kuoleman jälkeen perustettiin vuonna 1987 UKK Perinneyhdistys ry, jonka nimi muutettiin parinkymmenen vuoden toiminnan jälkeen UKK-Seuraksi. Sen tarkoituksena on vaalia presidentti Kekkosen elämäntyötä ja tehdä sitä tunnetuksi. Seuran kotipaikka on Helsinki, mutta sillä on toimintaa koko maassa. Maakunnallisia seuroja on 10.

Vuosikokous pidetään elokuun viimeisenä päivänä, UKK:n kuolinpäivänä, yleensä Tamminiemessä UKK-Museossa. Vuosikokousta edeltää kunniakäynti UKK:n haudalla Hietaniemen hautausmaalla.

Lounaskokouksia ajankohtaisista aiheista on sekä syys- että kevätkaudella yleensä kerran kuukaudessa. Vuosittain järjestetään myös ulkomaille seminaarimatka, jossa tutustutaan asianomaisen maan politiikkaan ja talouteen, historiaan ja Suomen suhteisiin.

Vuoden päätapahtumat kootaan UKK-vuosikirjaan, joista vuoden 2016 vuosikirja on jo 28:s.

Hallitus hyväksyy uudet jäsenet kokouksissaan, joten jäsenanomukset on parasta lähettää seuran asiamiehelle. Jäseniä on tällä hetkellä vähän yli 600. Vuoden 2016 vuosijäsenmaksu on 30 euroa, ainaisjäsenmaksu 300 euroa.

Yhteystiedot:

asiamies Eero Lankia
eero.lankia@tela.fi
050 587 1630

Hallitus 2017

puheenjohtaja

Seppo Kääriäinen, kansanedustaja
seppo.kaariainen@eduskunta.fi

jäsenet

Matti Ahde, toimitusjohtaja
Oiva Björkbacka, tiedotussihteeri
Eero Heinäluoma, kansanedustaja
Ilkka Herlin, FT
Aino-Maija Kaila, näyttelyamanuenssi
Vesa-Pekka Kangaskorpi, toimitusjohtaja
Markku Kauppinen, YTT
Timo Kekkonen, DI
Paula Lehtomäki, valtiosihteeri
Pekka Lähteenkorva, arkistonjohtaja
Björn Månsson, toimittaja
Olli Nepponen, prikaatinkenraali
Pekka Niiranen, TT
Kaarle Nordenstreng, professori
Timo Soikkanen, professori
Juhani Suomi, professori
Jarmo Virmavirta, professori

 

Alueelliset UKK-seurat:

Etelä-Pohjanmaan UKK-Seura

puheenjohtaja:
Professori Kari Hokkanen
kari.hokkanen@netikka.fi

sihteeri:
Artikkelitoimittaja Paula Hämäläinen
pami.hamalainen@gmail.com

Kainuun UKK-Seura

puheenjohtaja
Museonjohtaja Antti Mäkinen
antti.makinen@kajaani.fi

sihteeri
Rehtori Eila Parviainen
eila.parviainen@kajaani.fi

Keski-Suomen UKK-Seura

puheenjohtaja
Professori Lasse Kangas
lasse.kangas@keskisuomalainen.fi

Lapin UKK-Seura

puheenjohtaja
Kaupunkineuvos Hannes Manninen
hannes.manninen@hotmail.com

sihteeri
Maisteri Raimo Holster
raimo.holster@lapinliitto.fi

Olavinlinnan UKK-Seura

puheenjohtaja
Maakuntaneuvos Pekka Nousiainen
pekka@posti.pekkanousiainen.net

sihteeri
Päätoimittaja Kyösti Pienimäki
kyosti.pienimaki@me.com

Oulun UKK-Seura

puheenjohtaja
Päätoimittaja Alpo Merilä
alpo.merila@gmail.com

sihteeri
Toimitusjohtaja Jaakko Ruokola
jaakkoruokola@osna.fi

Pirkanmaan UKK-Seura

puheenjohtaja
Dipl.ins. Antti Juva
antti.juva@kolumnus.fi

sihteeri
Valt.yo Mikko Kilpi
mikko.kilpi@gmail.com

Pohjois-Karjalan UKK-Seura

puheenjohtaja
Yht.tri Markku Kauppinen
kauppinmj@gmail.com

sihteeri
Maisteri Olli Lihavainen
lihavainen.olli@gmail.com

Pohjois-Savon UKK-Seura

puheenjohtaja
Teol.tri Pekka Niiranen
pekkaniiranen@dnainternet.net

Varsinais-Suomen UKK-Seura

puheenjohtaja
Professori Timo Soikkanen
tsoikka@utu.fi